Ayak Sağlığı

YÜRÜME ANALİZİ

Bilgisayar Destekli Analiz Sistemi ile içinde 25.000 adet sensör 4 metre uzunluğunda yürüyüş parkuruyla statik ve dinamik ölçümler yapılmaktadır.Bu sistem duruş,yürüyüş ve denge analizi de yapmaktadır.Ayrıca sisteme entegre Podoscanner sistemi ile de ayağın röntgeni çekilmektedir.
Bilgisayar Destekli Analiz Sistemi ile yapılmış olan ölçüm ve değerlendirme elektronik ortamda üretim bölümünde yine yurt dışından ithal etmiş olduğumuz CAD-CAM sistemine gönderilir.Sistem ortalama 12 dakika gibi kısa bir sürede tabanlığı kullanıma hazır hale getirmektedir.
Podoskop testi, uzunluk, genişlik, açılar ve geometrik hesaplamalar gibi çeşitli ölçümler yapar.
Bu ölçümler, hastanın diğer radyografik görüntüleri ve baropodometrik testleriyle birleştirilebilir.
Platformumuzda;

ortez protez platform      

 

Statik 

ortez protez statik ölçüm      

 

Dinamik

Stabilometrik

 

Podoscanner analizleri yapılmaktadır. 

ortez protez podoscanner
Bu sistem sayesinde Cad-Cam yöntemi ile 3D tabanlık tasarımı ve üretimini gerçekleştirmekteyiz.

 

Tabanlık

Son Teknoloji İle Üretilen Tabanlık 

ortez protez tabanlık
Ağrısız adımlar için Bilimop 

ortez protez ağrısız adımlar

Herkesin taban şekli parmak izi gibi kişiye özeldir.Bu nedenle kullanılan ayakkabının tabanının kişiye özel tabanlık ile desteklenmesi çok önem arz etmektedir.Günlük yaşamımızda ayağımız uzun süre ayakkabı içinde kalmaktadır.Bu nedenle ayakkabı ve taban ile ilgili sorunlar çok sık karşılaştığımız sağlık sorunlarındandır.Bir çok hastada görülen ayak ağrısı,baldır ağrısı,çabuk yorulma,diz ve bel ağrısı,içe basma,dışa basma,düşük taban,yüksek taban,topuk dikeni gibi ağrılar ayakkabı kullanımı veya yere basmadaki bozukluklar ile ilişkilidir.
Kişiye özel tabanlık yükün ayakta doğru dağılımını sağlayarak çabuk yorulmayı önler.Basma problemlerini düzelterek diz,kalça ve bele inen ters yükü azaltır.Yük dağılımının hatalı olmasından kaynaklanan stres kırıklarını önlemede ve tedavide etkilidir.Ayak altında yük dağılımının yanlış olmasından kaynaklanan nasır ve benzeri sorunları önler.Şeker hastalığı gibi riskli durumlarda ayakta yara oluşmasını engelleyerek ayağı korur.Hazır olarak satılan silikon,mantar,çelik ve benzeri tabanlıkların kişinin yapısı ve problemlerine özel olmadığı için yeterli desteği verememektedir.

 

Kişiye Özel Tabanlık Nasıl Yapılır?

Uygulama merkezimizde yurtdışından ithal etmiş olduğumuz Bilgisayar Destekli Analiz Sistemi ile içinde 25.000 adet sensör 4 metre uzunluğunda yürüyüş parkuruyla statik ve dinamik ölçümler yapılmaktadır.Bu sistem duruş,yürüyüş ve denge analizi de yapmaktadır.Ayrıca sisteme entegre Podoscanner sistemi ile de ayağın röntgeni çekilmektedir.
Bilgisayar Destekli Analiz Sistemi ile yapılmış olan ölçüm ve değerlendirme elektronik ortamda üretim bölümünde yine yurtdışından ithal etmiş olduğumuz CAD-CAM sistemine gönderilir.Sistem ortalama 12 dakika gibi kısa bir sürede tabanlığı kullanıma hazır hale getirmektedir. 

ortez protez cnc 

Diyabetik Ayak Sendromu

Diyabetik ayak sendromu diyabet hastalarında en sık görülen rahatsızlıktır. Hasar gören sinirler nedeniyle (polinöropati) genellikle ayak ter bezlerinde tahribat vardır. Sonuç: ayak derisi kurudur, kolayca yırtılır, deride çatlaklar ve nasırlaşmalar ortaya çıkar.
Kemikler üzerinde baskı ve deformasyon (ayak şekil bozuklukları) polinöropatinin sık görülen sonuçlarındadır. Bunlar, ayağa yanlış biçimde yük verilmesinden kaynaklanır ve his kaybından dolayı kişi tarafından genellikle çok geç fark edilir.
Çoğu diyabet hastası kan dolaşım bozukluğundan muzdariptir. Ayak yüzeyinde oluşan yaranın iyileşme süresinin uzaması, kan dolaşım bozukluğunun habercisidir. Gerekli tedavi önlemleri alınmazsa, en küçük yaralanmalar bile kolayca enfekte olabilir. Derin ülserler oluşur ve bazı durumlarda amputasyona kadar gidebilir.

Diyabetik Çorap

İç yüzeyi gümüş iplikten üretilmiştir. Gümüş iyonun doğal özelliği sayesinde kan dolaşımını hızlandırarak tedaviye yardımcı olur. Zararlı bakterilerin üremesini ve kötü kokuyu engeller.

 

Diyabetik Tabanlık

►Dinamik ve statik ayak analizi sonrasında kişiye özel yapılmaktadır.
►Bu tabanlıklar mekanik yüklenmeyi azaltır veya ortadan kaldırır.
►Ayak yük dağılımına ve deformiteye uygun farklı materyal seçimi yapılarak uygulama gerçekleştirilmektedir.

Avantajları

►Kullanılan materyal cilt dostudur.
►Diyabetik hastalarda kullanıma uygundur.

 

Diyabetik Ayakkabı

Hazır yada kişiye özel tasarlanan ayakkabılar: 3 katmanlı sayası, içten ve dıştan ayağı saran dikişsiz derisi ve içerisinde bulunan hava boşlukları sayesinde, gün boyu rahat harekete olanak sağlamaktadır. Bu ayakkabıların ayak ile tam temas halinde olmasına dikkat edilerek, genişliği, boyu ve yüksekliğinin kişiye özel seçilmesi gerekmektedir.

Avantajları

►Dikişsiz deri kaplama
►Mekanik yüklenmeyi dengeleyen farklı taban alternatifleri

 

Diyabetik Walker (Vaco Ped)

Walker, içerisinde kalan ayak yüzeyinin tamamını çevreleyen vakumlu sistemle çalışan bir pede sahiptir. Hava, ped içerisinden bir pompa yardımıyla çıkarıldığında, birkaç saniye içinde ped istenilen şekli alır. Valf açılıp havanın ped içinde akışına izin verilerek tekrar yumuşak hale gelebilmekte ve yeniden ayarlanabilmektedir. Dolayısıyla vakum teknolojisi, eşit basınç dağılımı ile her zaman mükemmel biçimde şekillendirilmiş ortez uyumu sayesinde aktif harekete olanak sağlar.

Avantajları

►Stabilizasyon için kilitlenebilir toka imkanı
►Dengeli yürüyüş için çıkarılabilir özellikte Rocker taban
►Yıkanabilir ped
►Parmak uzunluğuna göre ayarlanabilir baş parmak desteği

 

Ortopedik Botlar

 

Sizi Biz
Arayalım

*** Gün içinde Uzmanlar tarafından dönüş sağanacaktır.